KONEC UHELNÝM ELEKTRÁRNÁM
Uhelné elektrárny v Čechách končí, protože není ekonomicky výhodné je provozovat
Ministerstvo průmyslu a obchodu vytvořilo základní plán české energetiky pro následující tři desetiletí, který staví na jaderné energii, větru, sluneční energii a dočasně také na plynu. Využití uhlí je plánováno být postupně omezeno.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se vyjádřil k stostránkovému návrhu: „Základem proměny energetiky je výrazný rozvoj výroby z obnovitelných zdrojů energie, přechodný mírný růst využívání plynu, postupný útlum výroby z uhlí a stabilní role jádra jak při výrobě elektřiny, tak čím dál více při výrobě tepla.“
Návrh není pro odborníky nijak překvapivý. Uhelné elektrárny v Evropské unii, a tudíž i v Česku, nemají budoucnost vzhledem k klimatickým změnám a Green Dealu. Emisní povolenky jsou nákladné a vedou k nedostatečné rentabilitě uhlí.
Aktuální kombinovaný výkon uhelných elektráren v Česku činí přibližně deset gigawattů, což představuje více než třetinu celkové roční produkce elektřiny. Je tedy nezbytné nahradit jejich výkon jinými zdroji energie.
Ministerstvo plánuje omezit spotřebu uhlí na neenergetické účely po roce 2033. Vláda plánuje nahradit uhlí jadernými a obnovitelnými zdroji energie, s cílem zvýšit podíl elektráren v Temelíně a Dukovanech na výrobě elektřiny nad padesát procent.
To je důvod, proč se vláda nyní zmiňuje o výstavbě až čtyř nových jaderných reaktorů v Dukovanech a Temelíně, nejen o jednom. Proces výstavby jaderných elektráren trvá alespoň patnáct let, zatímco uhlí by mělo být nahrazeno o pět let dříve.
Dalším faktorem ovlivňujícím náš energetický příběh je skutečnost, že uhelné elektrárny již nepřinášejí zisky, zejména kvůli poklesu cen elektřiny na trzích.
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž reagoval na dotaz ohledně toho, zda nedostatečný pokles cen emisních povolenek v posledních týdnech nepřináší výhody pro ekonomiku uhelných elektráren: „Ano, povolenka zlevňuje. Nicméně velkoobchodní cena elektřiny zlevňuje ještě rychleji, protože ji vedle klesající povolenky snižuje i čím dál levnější zemní plyn a také rostoucí výroba z obnovitelných zdrojů.“
„Hnědouhelný baseload spread – cena elektřiny minus cena povolenky – tak dále poklesl a nejde pokrýt ostatní provozní náklady na zaměstnance, provedení potřebné údržby, a další,“ doplňuje.
Čeští občané by tak mohli nadále financovat provoz uhelných elektráren až do doby, kdy majitelé těchto elektráren plánují jejich postupné ukončení po roce 2025. vloni již majitel uhelné skupiny Sev.En Energy Pavel Tykač a později šéf ČEZ Daniel Beneš naznačili, že provoz uhelných elektráren již není ekonomicky udržitelný po roce 2025.
Není důležité, jak rychle se sníží využívání uhlí, Česko se připravuje na velký zlom: bude dovážet elektřinu místo toho, aby ji vyváželo. Nový dokument naznačuje, že to může být až pětina roční spotřeby.
„Spotřebitelé v České republice se neocitnou bez elektřiny ani po postupném ukončení provozu naprosté většiny uhelných elektráren. Jen k nim v řadě hodin bude přicházet i elektřina ze zahraničních zdrojů, které ji vyrobí levněji než uhelné elektrárny u nás,“ uvedl Kříž. Tento druh elektřiny se často bude vyrábět z obnovitelných zdrojů energie v severní části Evropy.
Projednání návrhu nové státní energetické koncepce trvá po dobu měsíce února, vláda by měla schválit návrh během jara.
DALŠÍ ČLÁNKY
Evropské finanční podpory do Česka nejsou nekonečné a stát musí rychle dohánět zanedbané záležitosti.
Kam by měly být zaměřeny investice, než se fondy vyčerpají?
Evropská komise udělila Česku grant ve výši téměř 18 miliard
Evropská komise schválila poskytnutí České republice dotace ve výši 702 milionů eur z mimořádného fondu obnovy jako pomoc při zmírnění dopadů hospodářské krize.
CENY ELEKTŘINY KLESAJÍ
Cena elektřiny na světové burze stále klesá a nedávno klesla pod hranici 80 eur za MWh, což je nejnižší od června 2021.