ZPĚT
panels
14.3.2024

Evropská komise udělila Česku grant ve výši téměř 18 miliard

Evropská komise schválila poskytnutí České republice dotace ve výši 702 milionů eur z mimořádného fondu obnovy jako pomoc při zmírnění dopadů hospodářské krize. Podle Komise splnilo Česko podmínky pro získání dalších financí z Národního plánu obnovy, jak uvedla v oficiálním prohlášení.

Po vyhodnocení žádosti o platbu, která byla podána 6. prosince 2023, Komise závěrem došla k tomu, že Česko úspěšně splnilo 28 milníků a cílů stanovených v prováděcím rozhodnutí rady pro vyplacení druhé a třetí splátky. První platbu v objemu 928 milionů eur (23,6 miliardy Kč) schválila Evropská komise České republice již v únoru loňského roku. Letos se Česko chystá podat žádost o proplacení čtvrté a páté části Národního plánu obnovy. Zatím není rozhodnuto, jestli to bude jedna či dvě samostatné žádosti za obě tranše.

Šest pilířů Národního plánu obnovy zahrnuje digitální transformaci, ekologickou transformaci, fyzickou infrastrukturu, vzdělávání a trh práce, výzkum, vývoj a inovace, veřejnou správu a zdravotnictví. Evropská komise schválila revidovanou verzi plánu s navýšeným financováním pro Česko o 2,2 miliardy eur, celkem 9,2 miliardy eur. Z těchto peněz 18,7 miliardy korun pochází z projektu REPowerEU a jsou určeny pro investice rozvodné sítě, obnovitelných zdrojů a udržitelné dopravy. Česko může čerpat peníze z Národního plánu obnovy ve devíti platbách. Plán vznikl v rámci EU jako opatření k oživení ekonomiky po pandemii covidu-19 a využívá finanční prostředky Nástroje pro oživení a odolnost EU v období 2021-2027, s hlavním cílem zvýšení ekonomické prosperity a kvality života.

loading
success

Přihlásili jste se k odběru novinek.

Chcete být informováni o všem, co se u nás děje?
Odesláním formuláře berete na vědomí Informace o zpracování osobních údajů.

DALŠÍ ČLÁNKY

loading
success

Přihlásili jste se k odběru novinek.

Chcete být informováni o všem, co se u nás děje?
Odesláním formuláře berete na vědomí Informace o zpracování osobních údajů.