ZPĚT
plans
19.1.2024

CENY ELEKTŘINY KLESAJÍ

Ceny elektřiny klesají, a proto dodavatelé energií nabízejí výhodnější podmínky

Cena elektřiny na světové burze stále klesá a nedávno klesla pod hranici 80 eur za MWh, což je nejnižší od června 2021. To přináší dobré zprávy pro spotřebitele, kteří se mohou těšit na nové a výhodnější nabídky od dodavatelů. Znamená to, že nebudou platit za energie tak vysoké částky, jak se původně obávali.

Na trhu s energiemi jsou výrazně nižší ceny než dříve. Elektřina, která před rokem stála 160 eur za MWh, se nyní obchoduje za 75 eur (v polovině ledna byla ještě kolem 90 eur). Navíc nižší ceny přicházejí právě v době topné sezóny.

Podle energetického experta a ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiřího Gavora je několik důvodů, které stojí za tímto jevem. Jedním z nich je neobvykle teplé počasí a plné zásobníky plynu. Dalším faktorem je stagnující evropská ekonomika, která nezvyšuje poptávku po energiích.

Regulovaná složka elektřiny byla na začátku roku zvýšena pro domácnosti i firmy. Odborníci předpovídali, že i přes snížení cen silové elektřiny na burzách, budou lidé platit přibližně stejnou částku jako v předchozím roce. Avšak nové informace naznačují něco jiného, jelikož někteří dodavatelé nabízejí spotřebitelům výhodnější ceny.

Důvodem je aktuální pokles cen na globálních trzích. Jako příklad lze uvést firmu Tedom energie, která již zveřejnila ceník svého měsíčního tarifu Jistota na březen. Podle tohoto ceníku budou zákazníci platit 2 731 korun s DPH za silovou elektřinu a 3 981 korun s DPH za roční tarif T-Fix 12.

„S nabídkou středodobého tarifu jsme čekali na celkové uklidnění energetického trhu, což nastalo na přelomu roku. Do ročního tarifu T-Fix 12 se tak promítají klesající ceny energií na burze. Jsme si vědomi, že část zákazníků bude vždy preferovat jistotu ceny a snažíme se jim vyjít vstříc roční fixací,“ řekl pro CNN Prima NEWS ředitel společnosti Jakub Odložilík.

I polostátní společnost ČEZ také snižuje ceny

Velcí dodavatelé, například společnost ČEZ, také reagují. „Naši strategii promítat pokles velkoobchodních cen energií do ceníků pro naše zákazníky držíme i v letošním roce a přicházíme s dalším velkým zlevněním. Zákazníkům na fixovaných produktech snížíme cenu v průměru o 12 procent na elektřině i na plynu,“ řekl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Firma ČEZ má k dispozici také tarify s tříletou zárukou ceny a postupným snižováním nákladů. Při běžném sazebním modelu D02d a tříleté fixaci bude cena za první rok 3 590 Kč za MWh, druhý rok o 300 Kč levnější a třetí rok za 2 890 Kč za MWh.

Gavor tvrdí, že spotřebitelé budou moci očekávat další pokles cen. „Každé oznámení přiláká pozornost, nikdo tedy nezlevňuje napříč všemi produkty. Vývoj velkoobchodního trhu ale naznačuje, že to bude určitě pokračovat,“ řekl.

loading
success

Přihlásili jste se k odběru novinek.

Chcete být informováni o všem, co se u nás děje?
Odesláním formuláře berete na vědomí Informace o zpracování osobních údajů.

DALŠÍ ČLÁNKY

loading
success

Přihlásili jste se k odběru novinek.

Chcete být informováni o všem, co se u nás děje?
Odesláním formuláře berete na vědomí Informace o zpracování osobních údajů.